Ще кілька років тому граніт добували методом габро (розрив кам’яних шарів спеціальним вибуховим зарядом). Даний метод найдешевший і найпоширеніший. Але, оскільки камінь “травмується”: тріщини, відколи, мікротріщини, цей метод видобутку граніту поступово відходить.
Економніший метод – каменеріз (камінь акуратно вирізують з ґрунту). Хоча це досить дорого, але зате вдається отримати продукцію високої якості, менше браку і непридатного граніту. При видобутку даним методом використовують бурильні установки, канатні машини для різання кам’яних блоків, перфоратори та інше складне устаткування.
Також використовуються методи прямого підриву породи, бурокліновий спосіб і видобуток із застосуванням повітряної подушки.
При прямому підриві вибухова речовина закладається в заздалегідь виконані отвори. Метод дозволяє отримати великі шматки граніту, але утворює безліч мікротріщин.
Бурокліновий спосіб: камінь, що відокремлюється, обробляється за контуром спеціалізованим обладнанням. Далі встановлюються клини для вилучення каменю. Дозволяє отримати відносно цілісні кам’яні блоки.
Видобуток із застосуванням повітряної подушки: у необхідному місці для розлому роблять отвори, де розміщують ємності із повітрям. Вони знаходяться усередині під великим тиском. Порода, отримана таким способом, використовується в основному у виробництві для гранітної бруківки.
Після видобутку каменю блоки завантажують на автомобіль, щоб доставити їх на завод, де, власне, виготовляють різну продукцію. Для навантаження блоків використовують екскаватор – машину, оснащену ковшем і призначену для розробки ґрунтів і навантаження матеріалів. Один маленький екскаватор, який вантажить камінь на БелАЗ, працює під напругою 6000 В.

